Problemy z cerą? Zaprzyjaźnij ze skórą, by im zapobiegać.

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze swoją skórą?

Skóra każdej z was jest wyjątkowa. Może być mniej lub bardziej wrażliwa, sucha, tłusta, mieszana. Nie ważne który typ skóry reprezentuje kluczem do jej zdrowego wyglądu jest pielęgnacja dostosowana do jej indywidualnych potrzeb. Problemy z cerą mogą mieć różne podłoże, ale żadna kuracja nie będzie efektywna jeśli nie podeprzemy jej odpowiednią pielęgnacją. „Słuchając” co ma do powiedzenia i czego potrzebuje wasza skóra, zwracając uwagę na to jak reaguje na nakładane kosmetyki będziesz w stanie wyeliminować czynniki, które zamiast ją dopieszczać tylko ją drażnią. Często sami bagatelizujemy to co ma nam ona do powiedzenia wierząc ślepo w działanie cudownych kosmetyków, które nakładamy na twarz jeden po drugim ROZCIERAJĄC, TRĄC i WKLEPUJĄC  w delikatną skórę. Podrażniona, czy to mechanicznie, czy chemicznie bardzo szybko odpłaci się nam zaczerwienieniem, swędzeniem, łuszczeniem, lub co gorsza wysypem krost.

Do niedawna sama w ten sposób torturowałam swoją Skórę myśląc, że nowa, lepsza kuracja zacznie działać i w końcu pozbędę się problemu, jednak zamiast poprawy widoczne były jedynie nowe problemy, więc sięgałam po coraz to nowe kosmetyki, bo przecież poprzednio zakupione były do D***. Wtedy nie zwracałam uwagi na skład produktu. Jednak od roku zaczęłam zwracać na to większą uwagę. Ważne są dla mnie etykiety, a nie polecenia. Preferuję kosmetyczny minimalizm. Dzięki temu podejściu oszczędziłam nie tylko pieniądze, ale też i sporo nerwów.

W takim razie jak uniknąć problemów z cerą?

Po pierwsze obserwuj! 

Podstawą opracowania poprawnej pielęgnacji jest określenie jej typu i kondycji. W tym celu wykonaj prostą autodiagnozę skóry, o której możesz przeczytać TUTAJ. Procesy zachodzące w skórze uwarunkowane są przez hormony, których natężenie zmienia się zarówno w ciągu doby, oraz miesiąca. Obserwuj jak w ciągu doby i miesiąca pracuje Twoja skóra, to pomoże w jej odpowiednim wsparciu (o podstawach procesów zachodzących w skórze, związanych z rytmem dobowym i miesięcznym przeczytasz TUTAJ i TUTAJ). Ważne jest także obserwowanie reakcji skóry na wykonywane zabiegi oraz aplikowane kosmetyki. Nowe produkty wprowadzaj do pielęgnacji ostrożnie i przede wszystkim pojedynczo, w przeciwnym razie nie będziesz mogła stwierdzić, który z nich jest nieodpowiedni.

Po drugie nie drażnij! 

Dbaj o naturalną ochronę skóry, która zapewnia jej optymalne nawilżenie i natłuszczenie skóry, dzięki czemu będzie ona elastyczna i odporna na czynniki zewnętrzne. Mechaniczne pocieranie naskórka przy jednoczesnym stosowaniu substancji drażniących zawartych w kosmetykach powoduje naruszenie płaszcza lipidowego skóry, który jest jej naturalną barierą ochronną. Bez niej w głąb skóry łatwo dostają się drobnoustroje, a także z jej powierzchni odparowuje woda, w skutek czego będzie ona odwodniona i zacznie się łuszczyć. Naturalną reakcją obronną skóry jest wtedy wzmożona produkcja sebum powodująca świecenie się skóry, które w połączeniu z łuszczeniem może powodować zapychanie porów, a od tego już tylko krok do powstania wyprysków. Prawdopodobnie Twoją reakcją na łuszczenie będzie próba usunięcia martwego naskórka mechanicznie, lub kwasami co sprowadza nas z powrotem na początek koła i historia się powtarza ze zdwojoną siłą. Jak dbać o Naturalną ochronę skóry przeczytasz TUTAJ.

Po trzecie oczyszczaj!

Oczyszczanie jest bardzo ważne, ale rób to z głową. Często osoby z tłustą/mieszaną/zanieczyszczoną/trądzikową cerą (w tym kiedyś ja:) starają się za wszelką cenę utrzymać na twarzy efekt matu myjąc ją kilka razy dziennie.  Z doświadczenia wiem, że jest to WIELKA PRZESADA! Tak częste mycie daje krótkotrwały efekt, ponieważ nasza niePRZYJACIÓŁKA Skóra jest rozdrażniona i odpłaca nam się ze zdwojoną siłą. My ją odwadniamy pozbawiając ją bariery ochronnej a ona broniąc się wytwarza 2x więcej sebum + łuszczenie naskórka. Oczyszczając twarz zwracaj szczególną uwagę na skład produktów. W grę nie wchodzą żadne mydła, środki na bazie alkoholu, SLS, parabenów itp. Jeśli chodzi o zabiegi oczyszczające to najbezpieczniejszy jest peeling kawitacyjny, ponieważ nie narusza on struktury naskórka a martwe komórki usuwane są przy pomocy ultradźwięków.

Po czwarte nawilżaj i natłuszczaj! 

Nie tylko z zewnątrz, ale też od środka. Pij 2l wody dziennie. Jeśli chcesz zaprzyjaźnić się ze swoją skórą musisz ją rozpieszczać i dawać to czego właśnie potrzebuje. Po oczyszczaniu warto nałożyć krem nawilżający, który pomoże zatrzymać wodę wewnątrz skóry dzięki czemu nie będzie się ona nadmiernie łuszczyć. Zawsze wybieraj kremy z jak najkrótszym składem, dostosowanym do Twojego rodzaju cery. Oczyszczoną i nawilżoną kremem skórę warto dodatkowo pokryć olejem np. z pachnotki. Nie bój się olejów, ponieważ nie każdy olej zapycha, a posiadają one substancje przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne witaminy i inne cenne w pielęgnacji cery składniki. Zaaplikowany na koniec olej pomaga odbudować warstwę lipidową skóry i niejako zamyka substancje zawarte w kremie oraz zapobiega odparowywaniu wody.

Podsumowując

Nie drażnij skóry i dawaj jej to czego potrzebuje, ponieważ zasada jest prosta.

Podrażnienie = Łuszczenie + Sebum = Zapchanie … Wypryski

Per.Skin.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s