POZNAJ SWOJĄ SKÓRĘ! – prosta autodiagnoza.

Kluczem do właściwej pielęgnacji jest prawidłowe rozpoznanie potrzeb skóry. Aby tego dokonać musimy wiedzieć jakiego typu jest nasza cera oraz w jakiej jest aktualnie kondycji. Na wygląd i kondycję skóry mają wpływ różne czynniki (cechy dziedziczne, wiek, sposób odżywiania, stres, warunki klimatyczne, ilość snu, zanieczyszczenie otoczenia, sposób pielęgnacji). O ile na typ skóry nie mamy większego wpływu, to jej kondycja zależy w dużej mierze od naszej pielęgnacji zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej (zdrowe odżywianie i nawadnianie organizmu też jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji).

Typ skóry, a jej kondycja

Naturalnie skóra potrafi sama zapewnić sobie dostateczną ochronę, nawilżenie, natłuszczenie, gęstość i elastyczność. Systematycznie się odbudowuje, chroni przed szkodliwym wpływem UV, drobnoustrojów i bakterii, a także przed utratą wody. Powierzchnia zdrowej skóry pokryta jest specjalną osłoną zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody oraz utrzymującą odpowiednie pH 5,5 skóry. Zapewnia jej to dobrą elastyczność i miękkość, chroniąc przed drażniącymi czynnikami chemicznymi, działaniem bakterii, wirusów i grzybów. Zaburzenia w obrębie tego naturalnego płaszcza powodują zmiany w nawilżeniu i natłuszczeniu skóry. Na podstawie tych zmian określamy rodzaje skóry. Cztery podstawowe to: skóra normalna, sucha, tłusta i mieszana. Ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe decyduje o skuteczności bariery ochronnej skóry, a w rezultacie o jej kondycji. Skutkiem nadprodukcji sebum jest skóra tłusta, natomiast efektem obniżonego wydzielania sebum jest skóra sucha. Za kondycję skóry odpowiada stan jej nawodnienia, zanieczyszczenia, skłonności do podrażnień, lub pękniętych naczynek, zmarszczek, czy też przebarwień (podział widoczny na grafice poniżej). Zatem mając np. cerę normalną, może być ona jednocześnie naczynkowa, a skóra tłusta może być odwodniona ze skłonnościami do podrażnień. Kombinacji może być wiele i wiele zależy od nas. To my mamy wpływ na kondycję naszej skóry, właśnie poprzez codzienną pielęgnację.

TYP_CONDITION

Kiedy i jak przeprowadzić autoanalizę?

Aby rzetelnie wykonać analizę skóry należy przeprowadzić obserwacje biorąc pod uwagę jej dobowy rytm funkcjonowania (o dobowym rytmie skóry możesz przeczytać TUTAJ, dlatego podzielona jest ona na trzy bloki (każdy blok trwa 8 godzin. Przez czas trwania analizy nie powinno nakładać się na twarz żadnych kosmetyków, ani robić makijażu, dlatego jeśli na co dzień się malujesz wygospodaruj sobie dzień wolny od makijażu. Na potrzeby analizy twarz należy podzielić na sześć obszarów (czoło, okolice oczu, nos, policzki, broda, szyja i dekolt). Każdą z partii twarzy będziesz określać przy pomocy bodźców wzrokowych, dotykowych, oraz wrażeń (uczucie swędzenia, pieczenie itd.). Aby trochę ułatwić wam przeprowadzenie takiej autodiagnozy przygotowałam specjalny formularz (dostępny na poniżej).

AUTO

Pierwszy blok rozpoczyna się wieczorem. Przed snem nalezy tylko oczyścić skórę twarzy delikatnym środkiem myjącym (nie nakładaj na nią żadnych kremów). Po 15 minutach zanotuj swoje wrażenia w formularzu autoanalizy.

Rano po 8-godzinnym śnie, bezpośrednio po przebudzeniu (jeszcze przed poranną toaletą) ponownie spisz swoje wrażenia, a następnie wykonaj prosty test. Do jego wykonania będziesz potrzebowała bibułkę, lub arkusz cienkiego pergaminu. Przygotowany arkusz przyłóż równomiernie do twarzy. W ten sposób określisz typ swojej cery. Jeśli na arkuszu nie odbiły się żadne ślady masz cerę suchą, lub normalną. Natomiast, gdy na pergaminie odcisnęły się tłuste plamy, jesteś posiadaczką cery tłustej lub mieszanej. Przy pomocy tego testu łatwo zlokalizujesz partie twarzy wymagającej różnej pielęgnacji, jeśli masz cerę mieszaną. Naturalnie im plamy są ciemniejsze tym cera jest bardziej tłusta. Nie wyrzucaj użytej bibułki. Po wykonaniu testu umyj skórę delikatnym środkiem myjącym i nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków. Ponownie spisz wrażenia.

Powtórz test po południu (po 8 godzinach od porannego testu) oraz wieczorem (również po 8 godzinach od testu po południowego), ale tym razem nie myj twarzy. Zachowaj wszystkie bibułki i na koniec dnia porównaj je ze sobą. Skóra w ciągu dnia pracuje w różnym natężeniu, dlatego mogą się one od siebie różnić. Dzięki temu testowi, będziesz w stanie dostosować pielęgnację do jej naturalnego trybu.

Na co zwrócić uwagę?

Na każdym z poszczególnych partii twarzy (czoło, okolice oczu, nos, policzki, broda, szyja i dekolt) wykonaj analizę odpowiadając na poszczególne pytania.

Powierzchnia skóry

Pory skóry są otwarte, czy zamknięte? Skóra w dotyku jest szorstka, czy gładka? Czy widoczny jest łuszczący się naskórek? Powierzchnia skóry jest matowa, czy błyszcząca? Czy na powierzchni wyczuwalne są grudki? (jeśli tak to jak duże) Czy widoczne są ropne zmiany na skórze? Czy na powierzchni skóry wyczuwalne są blizny lub ranki?…

Struktura skóry

Określ jej elastyczność (delikatnie uszczypnij skórę i przytrzymaj kilka sekund. Im szybciej skóra wróci do swojej pierwotnej formy, tym większa jej elastyczność) Sprawdź czy i gdzie na jaj powierzchni występują bruzdy i zmarszczki. Określ czy są głębokie, czy płytkie?

Kolor skóry

Sprawdź czy koloryt skóry jest równomierny. Zaobserwuj czy na powierzchni skóry widoczne są przebarwienia lub pęknięte naczynka. Czy i w których miejscach skóra jest zaczerwieniona? Czy skóra jest szara i ziemista? Czy występuje zasinienie i opuchlizna pod oczami?

Odczucia

Zaobserwuj czy skóra jest podrażniona, ściągnięta. Czy występuje uczucie swędzenia, pieczenia, szczypania…

Typy cery – charakterystyka i podstawowe problemy:

Cera sucha

Jest cienka i matowa, ma zwężone pory. Posiadaczki suchej cery mogą odczuwać uczucie ściągnięcia, czasami nawet swędzenia lub pieczenia. Mogą pojawiać się na niej naczynka. Bardzo łatwo ulega ona odwodnieniu, przez co zauważyć można na jej powierzchni widoczne suche skórki. Na jej powierzchni stosunkowo szybko powstają drobne płytkie zmarszczki, dlatego ważne by wcześnie zacząć działania profilaktyczne.

Cera normalna

Najbardziej pożądana przez każdą z nas:) Jeśli jesteś posiadaczką takiej cery to jesteś szczęściarą! Skóra taka nie błyszczy się, ani nie jest ściągnięta. Oznacza to że jest idealnie pielęgnowana. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować rozregulowanie i przesunąć się w stronę cery suchej lub tłustej, więc warto o nią dbać.

Cera tłusta

Posiadaczki tego typu cery zwykle mają grubą skórę, dzięki czemu starzeje się ona wolniej, jednak gdy już powstają zmarszczki to są ona głębsze niż u posiadaczek innych typów skóry. Tłustość skóry wynika z nadaktywnoć gruczołów łojowych, które mogą być większe i gęściej usiane niż w przypadku innych cer. Skóra tłusta często ma ziemisty koloryt, jest niedotleniona i słabo odżywiona, ze względu na głęboko położone naczynia krwionośne. Główne dolegliwości, z którymi muszą się borykać jej posiadaczki to rozszerzone i zatkane pory, zaskórniki a nawet trądzik. Istotne w pielęgnacji takiej cery jest prawidłowe oczyszczanie. Pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji skóry są produkty redukujące wydzielanie sebum, ale nie wysuszające. Częstym błędem w pielęgnacji jest właśnie przesuszanie skóry prowadzące do jej odwodnienia, łuszczenia i powstawania stanów zapalnych.

Cera mieszana

Jest połączeniem wszystkich trzech typów skóry. Z reguły w miejscach gdzie skóra jest najcieńsza np. skóra oczu, jest ona sucha, tłusta w tzw. strefie T (czoło/nos/broda), natomiast na pozostałej części jest normalna. Jej pielęgnacja jest najtrudniejsza, gdyż wymaga stosowania preparatów o różnym działaniu na różnych partiach twarzy.

Często szukając kosmetyków do twarzy spotkać możemy się z typem cery wrażliwej, ale prawda jest taka, że każdy typ skóry może reagować na pewne składniki alergicznie, nawet skóra tłusta może być wrażliwa jeśli stosuje się niewłaściwą pielęgnację niszczącą barierę ochronną naskórka, szczególnie nadużywając zabiegów pielęgnacyjnych i stosując silne środki aktywne. To samo tyczy się typu cery dojrzałej. Każdy typ cery kiedyś się zestarzeje, ale nadal pozostanie bardziej lub mniej tłusty.

Ciekawa jestem jakie są wasze refleksje po wykonaniu takiej autodiagnozy. Czy jej wykonanie uświadomiło wam jakieś cechy skóry o których nie wiedziałyście, lub nie zwracałyście na nie uwagi? Może dostrzegacie teraz jakieś błędy w obecnej pielęgnacji?

Per.Skin.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s