POTRZEBY SKÓRY – rytm dobowy.

Zegar biologiczny skóry podlega dobowym cyklom zmian biochemicznych i fizjologicznych. Komórki skóry nie mogą wykonywać wszystkich swoich funkcji równocześnie, gdyż pochłaniałoby to zbyt wiele energii. Procesy komórkowe są więc zaprogramowana w czasie i podlegają cyklom dobowym. Znajomość tego rytmu pozwali Ci poznać potrzeby swojej skóry o określonej porze dnia. Dzięki temu łatwiej będziesz mogła dostarczyć jej tego czego aktualnie najbardziej potrzebuje i właściwie o nią zadbać.

Zobacz więc, jak w ciągu doby pracuje Twoja skóra…

W ciągu dnia skóra narażona jest na silne czynniki zewnętrzne jak, promieniowanie UV, wiatr, chłód, zanieczyszczenia, bakterie itp., dlatego jej podstawową funkcją jest OCHRONA. Nocą, gdy natężenie występowania szkodliwych czynników zewnętrznych maleje, komórki skóry przestawiają się na jej REGENERACJĘ.

5:00 – 8:00 (Skóra jest odżywiona, wrażliwa, blada, odwodniona)

Skóra powoli przestawia się z trybu nocnej regeneracji na funkcję OCHRONNĄ. Jednak o tej porze nie warto jeszcze eksperymentować z nowymi kosmetykami, skóra jest wtedy wrażliwa i mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz podrażnienia. Po nocy jest ona dobrze odżywiona, a jej chłonność stopniowo maleje, dlatego nie warto teraz nakładać kosmetyków odżywczych. Na jej powierzchni znajdują się toksyny usunięte w trakcie procesów regeneracji, a w komórkach nagromadziło się sporo wody, dlatego może występować obrzęk, szczególnie widoczny w okolicy oczu. O tej porze spada poziom aktywności komórek w tym poziom nawilżenia… zaczynają uwypuklać się zmarszczki, a cera jest blada ze względu na słabe krążenie krwi.

Pielęgnację zacznij od dobrego, ale delikatnego oczyszczenia skóry. Żaden peeling nie wchodzi w grę, gdyż obedrze skórę z jej warstwy ochronnej, która dopiero się odbudowuje. Aby pobudzić aktywność komórek i przywrócić prawidłowe krążenie spłukując kosmetyk wykorzystaj na przemian ciepłą i zimną wodę (różnice mają być odczuwalne, ale nie skrajne! Szok termiczny może spowodować podrażnienie). Dobrym pomysłem jest wykonanie krótkiego porannego masażu, który pobudzi mikrokrążenie i pomoże zlikwidować obrzęk. Oczyszczoną skórę tonizuj, by przywrócić jej równowagę biologiczną. O tej porze warto wesprzeć naturalną barierę ochronną. Dobry krem na dzień powinien nawilżać i chronić. W jego składzie powinny znajdować się substancje nawilżające i zatrzymujące wilgoć w głębi skóry, działające przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, oraz chroniące przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także antyoksydanty.

8:00-10:00 (Skóra wygląda zdrowo i świeżo)

Krążenie powinno już wrócić do normy. Skóra nabrała kolorów i wygląda promiennie. Jest to najlepszy czas na wykonanie makijażu.

10:00-13:00 (Skóra może zacząć się błyszczeć)

W tym czasie funkcja ochronna skóry osiąga szczyt. Gruczoły łojowe pracują najaktywniej, dlatego skóra może zacząć się błyszczeć. Aby ją zmatowić można użyć chusteczki, lub specjalnej bibułki matującej usuwającej nadmiar łoju. Dobrym pomysłem w przypadku cery tłustej jest zastosowanie mgiełki z hydrolatu o działaniu zwężającym pory oraz regulującym pracę gruczołów łojowych.

13:00-17:00 (Skóra może okazywać oznaki zmęczenia)

W tych godzinach jesteś po obiedzie. Znaczna część energii przekierowana zostaje na procesy trawienne. Spada ciśnienie krwi i limfa krąży wolniej, przez co skóra jest gorzej dotleniona i nawilżona w skutek czego traci zdrowy koloryt, a zmarszczki są bardziej widoczne. Pory mogą zacząć się rozszerzać. Skórze potrzebny jest zastrzyk nawilżenia i dotlenienia. Dobrze sprawdzają się w tym czasie wody termalne, hydrolaty i mgiełki, które odświeżą, nawilżą skórę i ściągną ewentualnie rozszerzone pory. Warto zrobić sobie krótki, dotleniający spacer.

17:00-22:00 (Skóra jest najmniej wrażliwa, dobrze chłonie kosmetyki)

Skóra zaczyna powoli przestawiać się na REGENERACJĘ. Wzrasta ciśnienie krwi i temperatura ciała. To moment kiedy skóra jest najmniej podatna na podrażnienia, a rozszerzone pory umożliwiają chłonięcie kosmetyków. Jest to najlepsza pora na wizytę u kosmetyczki lub testowane nowych produktów i silniejsze zabiegi oczyszczające. Skóra rozpoczyna wydalanie toksyn nagromadzonych w ciągu dnia. Dobrze jest usunąć makijaż i oczyścić twarz przed godziną 20.00 – to ułatwi skórze regenerację. Na oczyszczoną skórę zaaplikuj serum i krem na noc bogaty w składniki odżywcze i regenerujące. Dobry krem powinien wspomagać skórę w jej naturalnych procesach – odbudowywać barierę ochronną naskórka, uzupełniać niedobory witamin, stymulować skórę do syntezy kolagenu i regeneracji.

22:00-5:00 (Skóra intensywnie się regeneruje, oczyszcza i odżywia)

Nocą szkodliwe czynniki zewnętrzne są zredukowane do minimum, mięśnie pozostają w spoczynku, organy pracują wolniej, natomiast dla skóry jest to najbardziej wytężony okres pracy. To właśnie wtedy zachodzą w ciele procesy intensywnej REGENERACJI. Jej odnowa odbywa się poprzez regenerację naskórka, dalsze oczyszczanie z toksyn, odbudowę włókien kolagenowych i elastyny, podwyższenie poziomu przeciwutleniaczy (witamin A, C, E). Najbardziej intensywny podział komórek potrwa aż do drugiej nad ranem. Aby procesy regeneracyjne przebiegały bez zakłóceń, lepiej nie jedz posiłków po godzinie 22. Organizm w tym czasie pozbywa się toksyn, a nieprzetrawiony pokarm staje się ich siedliskiem… Stąd możliwe jest pogorszenie kolorytu cery i pojawienie się wyprysków. W okolicach godziny piątej skóra znów przestawia się na tryb dzienny, uruchamiając funkcje obronne. Rozpoczyna się od nowa ten sam cykl dobowy.

Warto pamiętać, że w ciągu dnia skóra nastawiona jest na OCHRONĘ, a w nocy na REGENERACJĘ. Każdy ma swój indywidualny biorytm. Poszczególne fazy mogą różnić się w zależności od płci, trybu życia, diety, stanu zdrowia czy gospodarki hormonalnej. Ważne, by obserwować swoją skórę, poznać jej indywidualny cykl dobowy i dopasować do niego odpowiednią pielęgnację.

Per.Skin.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s