Płaszcz Hydrolipidowy i Naturalny Czynnik Nawilżający.

Czym tak właściwie jest Płaszcz Hydrolipidowy i Naturalny Czynnik Nawilżający?

W warstwie rogowej naskórka znajdują się martwe, zrogowaciałe komórki ulegające systematycznemu złuszczaniu. Tworzą one „mur” połączony spoiwem tj. warstwą lipidową, która złożona jest z ok. 50% z ceramidów, 30% cholesterolu i 20% wolnych kwasów tłuszczowych(NNKT), z czego połowę tj 10% powinien stanowić kwas linolowy (dostarczany w formie kwasu Omega 6 wraz z pożywieniem). Powstanie wszystkich tych substancji przebiega w głębszych warstwach skóry w procesie metabolizmu komórek skóry, oraz w gruczołach łojowych produkujących sebum. Ten skomplikowany szereg związków chemicznych tworzy tzw. Płaszcz Hydrolipidowy skóry. Odpowiada on za utrzymanie prawidłowej wilgotności pośrednio zatrzymując wodę w głębszych warstwach skóry. Pełni także funkcję ochronną. Tworząc szczelny „mur” zapobiega przenikaniu drobnoustrojów w głąb skóry, natomiast dzięki odpowiedniemu, lekko kwaśnemu pH, na poziomie 4,5-6 sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory bakteryjnej.

NMF – Natural Moisturizing Factor 

Jest wieloskładnikową mieszaniną związków wiążących wodę o niskiej masie cząsteczkowej, w tym aminokwasów, pyrolidonowego kwasu karboksylowego, mocznika, mleczanów, kreatyniny, glukozaminy, amoniaku oraz jonów sodowych, potasowych, wapniowych, magnezowych, chlorkowych i innych. Elastyczność bariery osiągana jest dzięki odpowiednim porcjom wody powiązanej z cząsteczkami Naturalnego Czynnika Nawilżającego rozproszonej w całej warstwie rogowej skóry. To właśnie składniki NMF bezpośrednio wpływają na nawilżenie skóry.

Zaburzenia składu płaszcza hydrolipidowego

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na często mylone dwa pojęcia: skóra sucha, skóra odwodniona. Są to dwa różne stany wynikające z zupełnie różnych przyczyn. W tym miejscu musimy wrócić do tematu typów skóry oraz jej kondycji (cały artykuł możecie przeczytać TUTAJ). Mianowicie możecie tam przeczytać, że wyróżniamy 4 typy kondycji skóry. O ile typ skóry jest stanem długoterminowym zależnym od czynników wewnętrznych jak poziom hormonów, uwarunkowania genetyczne (małe i rzadko usiane gruczoły łojowe, dieta), to kondycja skóry w większym stopniu spowodowana jest przez czynniki zewnętrzne (wilgotność powietrza, temperatura, nasłonecznienie, zanieczyszczenie powietrza, niewłaściwa pielęgnacja także wynikająca z niewłaściwego odżywiania), dlatego odwodnieniu może ulec każdy z typów skóry.Skóra sucha to zatem typ cery wynikający w dużej mierze z uwarunkować genetycznych, natomiast skóra odwodniona to cecha stanu jej kondycji w większym stopniu zdeterminowanych przez jej pielęgnację. Badania kliniczne udowadniają, że zaburzenia składu płaszcza hydrolipidowego mają istotny wpływ na typ cery. Z badań wynika, że cera sucha charakteryzuje się niedoborem kwasu oleinowego (omega 9), przez co dużo łatwiej ulega odwodnieniu, natomiast cera tłusta charakteryzuje się niedoborem kwasu linolowego (omega 6), który nadaje sebum odpowiednią konsystencję umożliwiając tym samym jego wydostawanie się na zewnątrz. Niedobór tego kwasu powoduje powstawanie zaskórników otwartych, a w konsekwencji nawet stanów zapalnych.

Jak dbać o płaszcz hydrolipidowy skóry?

O warstwę hydrolipidową skóry bezwzględnie powinny dbać zarówno osoby z suchą jak i tłustą skórą. Posiadaczki suchej skóry w większym stopniu muszę zwrócić uwagę na jakość nawilżania i natłuszczania skóry, natomiast posiadaczki cery tłustej na takim oczyszczaniu, które nie będzie nadmiernie niszczyło tej powłoki.

  • Dbaj o umiarkowane nawilżenie powietrza w domu. W okresie grzewczym stosuj nawilżacze powietrza, jeśli nie masz specjalnego urządzenia możesz po prostu postawić w pobliżu grzejnika miseczkę z wodą. w pracy dla nawilżenia skóry możesz stosować mgiełki nawilżające, które uzupełnią braki wody.
  • Stosuj dietę bogatą w kwasy Omega 3 i 6 oraz pierwiastki budujące NMF.
  • Pamiętaj, że nadmierna ekspozycja na słońcu powoduje przesuszanie skóry, by tego zapobiec stosuj nawilżające kremy z ochroną UV.
  • Stosuj kosmetyki bezalkoholowe o naturalnym pH.
  • Mycie 2 razy dziennie to maksimum, które zniesie Twoja skóra, nawet jeśli jesteś posiadaczką tłustej cery.
  • Nie nadużywaj peelingów, szczególnie mechanicznych i tych o silnym stężeniu kwasów.
  • Natłuszczaj skórę, olejami o składzie zbliżonym do tych wchodzących w skład naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, biorąc pod uwagę swój typ cery – sprawdź TUTAJ.
  • Wybieraj kremy, w których składzie znajdziesz substancje wiążące wodę, najlepiej te które naturalnie występują w NMF.

Pamiętajcie, że kondycja waszej skóry w dużej mierze wynika z prawidłowej ochrony jaką zapewnia jej płaszcz hydrolipidowy. Dbaj o niego by cieszyć się zdrową i promienną cerą!

Per.Skin.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s