PLAN NA TRĄDZIK – Część 1 Przyczyny powstawania.

Jeśli masz problemy z trądzikiem pewnie nie raz zadawałaś sobie pytania: Co ze mną jest nie tak?  Co robię źle, że te potwory ciągle wyskakują? Przecież chodzę do dermatologa, co mogę zrobić jeszcze? Też kiedyś się nad tym głowiłam… Przeszukiwałam internet, w którym jest mnóstwo artykułów na ten temat. I niby wszystko wiadomo, ale ciężko było to wszystko zebrać do kupy i ruszyć dalej. Jakoś w codziennym życiu wszystko się rozchodzi, ponieważ brakuje planu. Każdy poleca coś innego, nie orientujesz się w składzie kosmetyków i nic tego nie ułatwia. Na dodatek ten natłok informacji i chęć szybkiego uporania się z problemem sprawia, że ciągle zmieniasz kosmetyki. Cykl postów PLAN NA TRĄDZIK ma pomóc w usystematyzowaniu tej wiedzy, wykształcenie pozytywnych nawyków i zapobiec pielęgnacyjnym grzeszkom^^.

KROK 1 zacznijmy od przyczyny problemu…

ŁOJOTOK – Główny sprawca zamieszania

Ale przecież nie zawsze łojotok musi prowadzić do TRĄDZIKU, dlaczego? Problem tkwi nie w samej nadczynności gruczołów łojowych, a w składzie produkowanego sebum. Prawidłowy skład łoju umożliwia jego swobodne wypłynięcie z na powierzchnię skóry, razem z uszkodzonymi lub martwymi komórkami. Jak zatem wygląda prawidłowy skład? Otóż prawidłową lepkość zapewnia mu odpowiednia zawartość kwasu linolowegeo (OMEGA 6). Niedobór tego kwasu powoduje wzrost lepkości sebum, przez co jego wypłynięcie na powierzchnię jest utrudnione. W konsekwencji przewody wyprowadzające łój z gruczołów poszerzają się, co możemy zaobserwować w postaci rozszerzonych porów skóry.

ZABURZENIA ROGOWACENIA – Wróg numer 2

Niedobór kwasu linolowego powoduje również zaburzenia procesu wytwarzania przez komórki naskórka keratyny w przewodach wyprowadzających sebum z gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie się ujść mieszków włosowych. Normalnie takie martwe komórki wypływają razem z łojem na powierzchnię skóry, skąd łatwo mogą zostać usunięte podczas mycia. Niestety, jeśli dodatkowo skład łoju jest nieprawidłowy proces ten nie przebiega prawidłowo i martwe komórki zalegają w porach skóry powodując zaskórniki.

FLORA BAKTERYJNA – Wróg, czy sprzymierzeniec?

Mikroorganizmy żyjące na naszej skórze częściowo należą do drobnoustrojów chorobotwórczych. W normalnych warunkach na skórze znajdują się również korzystne dla naszego zdrowia bakterie, które zabezpieczają nas przed nadmiernym rozmnażaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Flora bakteryjna jest zatem częścią systemu ochrony skóry przy jej kontakcie z dużą ilością patogennych mikroorganizmów. Oczywiście najlepszą pożywką dla rozwoju niekorzystnych dla zdrowia skóry bakterii jest zalegający w ujściach gruczołów łojowych „brud”. Odcięty dopływ tlenu powoduje namnażanie bakterii beztlenowych odpowiadających za powstawanie stanów zapalnych.

PODRAŻNIENIA – Własne błędy

Tak właśnie! To my sami stanowimy ostatnie ogniwo sprzyjające rozwojowi TRĄDZIKU. Nieznajomość potrzeb własnej skóry, przyczyn problemu, zaniedbanie pielęgnacji lub jej nadmiar skutkuje rozwojem problemu, osłabieniem funkcji obronnych skóry oraz przenoszeniem bakterii na inne partie twarzy.

Temat błędów w pielęgnacji jest dość obszerny, dlatego zajmę się nim w kolejnej, 2 części cyklu PLAN NA TRĄDZIK.

Aby nie ominął Cię kolejny artykuł obserwuj Mojego bloga, profil na FACEBOOK  lub  G+

Per.Skin.

 

 

 

2 komentarze Dodaj własny

 1. Tomek pisze:

  Czekam na drugą część :]

  Polubienie

  1. perskin pisze:

   Na pewno pojawi się po weekendzie:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s