Czy olej zapycha? Fakty, mity i rady dotyczące pielęgnacji olejami.

W sieci krąży sporo opinii na temat pielęgnacji olejami. Znajdzie się wiele osób zachwyconych ich działaniem, jak i zdecydowanych przeciwników, szczególnie wśród osób z cerą tłustą i mieszaną.

Olej ZAPYCHA i WYSUSZA VS. ODŻYWIA i NAWILŻA… Jak jest w rzeczywistości i dlaczego?

Czy oleje zapychają?

Tak mogą, ale niekoniecznie. Właściwości komedogenne olejów wynikają z kilku czynników:

  • PO PIERWSZE właściwości zawartych w nich kwasów tłuszczowych. Im więcej w składzie kwasów nasyconych i jednonienasyconych, tym olej jest bardziej gęsty, ciężki i może zatykać pory. Mając cerę tłustą bądź mieszaną szukaj tych o jak największej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, należących do grupy olejów schnących.
  • PO DRUGIE typ i kondycja Twojej skóry, a proporcje. Jeśli masz rozszerzone pory łatwiej o ich zapchanie. Sucha skóra ma większe zapotrzebowanie na substancje natłuszczające, zwykle nie szkodzi jej stosowanie olejów solo, natomiast przy cerze tłustej lepiej sprawdzają się kremy, emulsje, czy serum z maksymalnie 20% fazą olejową. Zbyt duże ilości oleju mogą się nie wchłonąć i zalegać w porach i upośledzać funkcje skóry uniemożliwiając jej oddychanie.
  •  PO TRZECIE pora dnia i sposób aplikacji. Zgodnie z rytmem dobowym skóry, o którym już wcześniej pisałam TUTAJ, skóra rano ma najmniejsze zdolności absorbcyjne. Zbyt duża ilość oleju, może pozostać na jej powierzchni i przyciągać cząsteczki brudu zawarte w powietrzu, na dłoniach itp. Oleje solo i cięższe kremy najlepiej zostawić na pielęgnację wieczorną i nakładać je na wilgotną i rozgrzaną skórę.
  • PO CZWARTE oczyszczanie. Niedostateczne oczyszczenie skóry powoduje jej zapychanie. Oleje najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach lub alkoholu, przy czym alkoholu lepiej unikać, bo powoduje przesuszenie skóry. Do oczyszczania twarzy przy stosowaniu olejów, szczególnie solo świetnie sprawdza się oczyszczanie 2-fazowe.

Czy oleje nawilżają?

Nie, przynajmniej nie bezpośrednio. Bezpośrednio skórę nawilżają substancje zdolne do skupiania i wiązania cząsteczek wody w skórze (są to humektanty). Jak powszechnie wiadomo woda nie łączy się z olejem, dlatego też nie może on bezpośrednio nawilżać. Może, natomiast nawilżać pośrednio zapobiegając odparowywaniu wody z głębi skóry, tworząc na jej powierzchni warstwę okluzyjną. Jednak, paradoksalnie mogą również prowadzić do jej przesuszenia, gdyż ciężka warstwa okluzyjna powoduje upośledzenie funkcji skóry. W pielęgnacji olejami ważne jest zachowanie „złotych ” proporcji pomiędzy humektantami, a emolientami.

Czy oleje odżywiają?

Tak, pod warunkiem, że używasz olejów nierafinowanych, czyli tłoczonych na zimno i poprawnie je przechowujesz tj. w ciemnym i chłodnym miejscu. W procesie rafinacji oleje pozbawiane się ich walorów odżywczych. W zależności od rodzaju oleju znajdziesz w nim różne zestawienie witamin, mikro i makroelementów.

Zaczynając przygodę z olejami zapoznaj się dobrze ze składem oleju i wybierz odpowiedni do Twojego typu skóry i jej kondycji. Pamiętaj też o odpowiednich proporcjach, tak by zachować równowagę. Jedni potrzebują mocniejszej okluzji, a minimalnej lub nawet wcale jeśli ich skóra jest w idealnym stanie. Nie musisz stosować też kosmetyków z olejami codziennie. Może raz w tygodniu wystarczy, albo tylko w mroźne dni… Musisz sama obserwować swoją skórę i dostosować proporcje do jej indywidualnych potrzeb.

Jeśli chcecie, abym skomponowała tabelę z charakterystyką poszczególnych olejów piszcie w komentarzach;)

Kolejny odcinek w tematyce olejów już wkrótce, więc jeśli nie chcesz, aby cię ominął obserwuj mojego bloga, profil na FACEBOOK  lub  G+

Per.Skin.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s