Jak powinien wyglądać IDEALNY skład kosmetyku?

Popularne, produkujące na masową skalę marki kosmetyków kusza nas obietnicami o zdrowej i pięknej skórze, zapewniają o sprawdzonej skuteczności itd. Niestety w większości przypadków na obietnicach się kończy… Nie daj się oszukać i sprawdź przed zakupem skład kosmetyku!

Czym jest INCI?

Jest to system nazewnictwa składników kosmetycznych według którego wszystkie nazwy substancji organicznych (czytaj roślinnych:) zapisane są w języku łacińskim, natomiast te otrzymywane syntetycznie, w języku angielskim. Skład substancji zawartych w kosmetyku uszeregowany jest zawsze malejąco. Oznacza to, że substancja, której jest w produkcie najwięcej, znajduje się na pierwszym miejscu listy. Dzięki takiemu uszeregowaniu zawartości składników kosmetyku jesteśmy w stanie oszacować jego skuteczność.

Zdecydowanie najważniejszą z zasad dotyczących składu kosmetyku jest jego długość…

Less Is More – mniej znaczy więcej

Przede wszystkim im krótsza lista, tym prościej i szybciej ją rozczytać. Jednak z punktu widzenia pielęgnacji ważniejsza jest możliwość szybkiego zidentyfikowania potencjalnych alergenów. Nie raz pisałam, że podstawą świadomej pielęgnacji jest obserwacja, która pozwala na bieżąco określić stan naszej skóry, zidentyfikować jej potrzeby, a także umożliwia sprawdzenie co działa na nią korzystnie, a co wręcz przeciwnie. Krótka lista składników kosmetyku znacznie ułatwia ten proces, na czym korzysta nasza skóra 🙂

Kosmetyki konwencjonalne, naturalne i organiczne… które wybrać i dlaczego?

O skuteczności kosmetyku decyduje zawartość substancji aktywnych, które wspomagają naturalne funkcje skóry. Poniżej znajdziesz przygotowane przeze mnie zestawienie podziału kosmetyków na konwencjonalne, naturalne oraz organiczne. Każda z tych grup produktów charakteryzuje się różnym stężeniem substancji aktywnych, co bezpośrednio świadczy o skuteczności kosmetyku.

Skład kosmetyków konwencjonalnych

konwencjonalne

Zdecydowaną większość stanową tutaj składniki, które w żaden sposób nie wpływają na poprawę stanu skóry. Ich podstawową funkcją jest stworzenie formuły kosmetyku, która pozwoli na rozpuszczenie w niej składników aktywnych oraz substancji wpływających na parametry użytkowe kosmetyku (aromaty, barwniki, konserwanty, czy inne substancje jak np. sylikony, które dają złudne, choć natychmiastowe uczucie wygładzenia).

Skład kosmetyków naturalnych

naturalne.png

Aby kosmetyk mógł, być określany jako naturalny musi składać się w minimum 50% z składników pochodzenia organicznego. Taki kosmetyk nie musi być pozbawiany szkodliwych dla skóry sztucznych substancji. Jest jednak w większym stopniu wypełniony składnikami aktywnymi, a dzieje się tak ze względu na częściowe zastąpienie wody oraz olejów mineralnych ich roślinnymi odpowiednikami.

WODA / HYDROLAT

Idealnie, jeśli w Twoim kosmetyku znajdzie się zamiast wody, woda kwiatowe, czyli tzw. Hydrolat. Dlaczego? Oczywiście woda w żaden sposób Ci nie zaszkodzi, ale też nie wykazuje żadnego działania aktywnego… Jest po prostu rozpuszczalnikiem. Natomiast hydrolaty, ze względu na swoje pochodzenie posiadają delikatne działanie aktywne. W zależności od surowca z którego powstał może wykazywać działanie przeciwzapalne, łagodzące, odświeżające, regulujące itd…

OLEJ MINERALNY / OLEJ ROŚLINNY

Podobnie jak woda, oleje mineralne nie zawiera żadnych substancji odżywczych poprawiających kondycję skóry. W kosmetykach pełnią rolę taniego rozpuszczalnika innych składników kremu, a także emolientów, tzn. substancji natłuszczającej tworzącej na jej powierzchni warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wody z naskórka. Ze względu na gęstość tych olejów mogą powodować zatykanie porów skóry tworząc na jej powierzchni zaskórniki.

Zdecydowanie lepszym składnikiem będzie olej roślinny, którego budowa chemiczna jest zbliżona do składu chemicznego sebum produkowanego przez naszą skórę. Najlepsze dla skóry są tak zwane oleje schnące, które ze względu na niską lepkość nie zatykają porów skóry, a dodatkowo zawarte w oleju składniki aktywne (różne w zależności od surowca, z którego powstał) działają kondycjonująco na stan skóry. Szeroką charakterystykę olejów mineralnych oraz roślinnych znajdziecie TUTAJ.

Skład kosmetyków organicznych

organiczne

Kosmetyki określane jako organiczne powinny zawierać minimum 98% składników pochodzenia organicznego, natomiast pozostałe 2% to dopuszczalne składniki nieorganiczne, które w odpowiednich stężeniach nie wpływają szkodliwie na zdrowie. W tej kategorii kosmetyków całkowicie zrezygnowano z stosowania olejów mineralnych, a zawartość składników aktywnych jest najwyższa. Oznacza to, że regularnie stosowanie kosmetyków organicznych najszybciej i najskuteczniej działać będzie na kondycję naszej skóry.

Bez wątpienia korzystniej sięgać po kosmetyki organiczne, które posiadają wiarygodne certyfikaty jak np. ECOCERT. Dzięki temu możesz być pewna, że są to sprawdzone produkty, które będą działać!

Per.Skin.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s