APLIKACJE analizujące skład kosmetyków

Moda na zdrową i ekologiczną żywność, kosmetyki i zrównoważone podejście do środowiska powoduje, że coraz większą uwagę przykładamy do składów kupowanych przez nas produktów. Zamierzamy unikać szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Chcemy, by kupowane przez nas kosmetyki nie były szkodliwe zarówno dla nas, jaki i dla środowiska. Analiza składu kosmetyku wymaga od nas sporej wiedzy, a nie każdy ma czas na jej zgłębianie. Z pomocą przychodzą nam aplikacje mobilne. Jakie to aplikacjie i czy są godne uwagi?

Przetestowałam 6 aplikacji, z których tylko 2 są moim zdaniem godne uwagi. Przede wszystkim wynika to z faktu, że pozostałe aplikacje nie posiadają bazy produktów polskich, co znacznie zawęża zakres użyteczności na naszym „podwórku”. Jednak jeśli używacie kosmetyków zagranicznych jak najbardziej możecie je wypróbować. Wypróbowane przeze mnie aplikacje to…

…CosmEthics, Ingred, Think Dirty, Clean Beauty, oraz polskie Cosmetic Scan i Perfect Beauty.

apps

Jak działają aplikacje analizujące skład kosmetyków?

Cosmetic Scan

cs1

Po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu wyświetla nam się nazwa produktu (czasami wraz z jego zdjęciem), a poniżej analiza składu wraz z legendą. Analiza polega na podkreśleniu szkodliwych dla nas substancji. Wyróżniono 6 kategorii: alergeny, substancje komedogenne, potencjalnie szkodliwe, potencjalnie rakotwórcze, niewskazane dla kobiet w ciąży oraz zakazane w UE.

Po kliknięciu w pełen skład produktu, zobaczymy wszystkie składniki produktu, uszeregowanych od najwyższej do najniższej zawartości. Niektóre składniki można rozwinąć, w celu zapoznania się z ich szczegółową charakterystyką. Składniki te można dodać do swojego profilu określając je jako substancje których chcemy unikać.

W przypadku, gdy skanowanego produktu nie ma w bazie aplikacji, możemy wysłać prośbę o dodanie produktu. W tym celu aplikacja prosi o przesłanie zdjęcia przodu i tyłu kosmetyku (etykieta + skład). Dzięki temu baza produktów będzie szybciej uzupełniana i lepiej odpowiadała na nasze potrzeby 🙂

cs2

Perfect Beauty

pb1

Ta aplikacja również opiera się na skanowaniu kodu kreskowego produktu. Następnie zostajemy przekierowani do strony z nazwą i opcjonalnie zdjęciem produktu. Dodatkowo możemy zobaczyć, a także dodać własną ocenę tego produktu (w skali 0-5).

Tutaj legenda również dzieli się na 6 kategorii, jednak z mojego punktu widzenia jest mniej wartościowa. Składniki określane są jako pozytywne, alergeny, komedogenne, mogące powodować podrażnienie oraz brak składnika w bazie lub szczegółowych informacji o nim. Moim zdaniem 2 ostatnie kategorie są zbędne. Jeśli nie ma w bazie tego składniku, to po prostu nie można go rozwinąć (jak w przypadku pierwszej aplikacji). Zdecydowanie brakuje tutaj informacji o potencjalnym działaniu szkodliwym i rakotwórczym oraz informacji o przeciwwskazaniach dla kobiet ciężarnych.

Po rozwinięciu szczegółowego składu kosmetyku widzimy losowo uszeregowane składniki, co odbieram jako minus. Uszeregowana malejąco lista mówi nam o tym czy np. potencjalny alergen jest w wysokim stężeniu, czy też na samym końcu listy, przez co potencjalne działanie szkodliwe jest mniej prawdopodobne. Oczywiście, pod ręką mamy opakowanie produktu, na którym kolejność możemy sprawdzić. Jednak uważam to za mało funkcjonalne. Podobnie jak w pierwszej aplikacji możemy rozwinąć niektóre składniki i przeczytać, w tym wypadku, bardzo skrócony opis.

pb2

Oceniając te dwie aplikacje uważam, że pod kątem funkcjonalności i rzetelności wykonania zdecydowanie bardziej przemawia do mnie Cosmetic Scan. Jeśli chodzi o bazę produktów oby dwie aplikacje wymagają jeszcze poprawy. My jako użytkownicy mamy bardzo duży wkład w rozwój tej aplikacji. Aplikacji, która moim zdaniem jest bardzo użytecznym narzędziem poprawiającym jakość naszej pielęgnacji. A co wy sądzicie o takich aplikacjach?

Per.Skin.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. lila pisze:

    nie wiecie może dlaczego cosmetic scan nie działa? na dwóch telefonach. coś się stało?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s